Loading...

sobota, 02 grudnia, 2023

Odżywki białkowe – czy zdrowe?

Odżywkami nazywamy składniki spożywcze, które zazwyczaj wykorzystywane są przez zawodowych sportowców, kulturystów oraz osoby pragnące zwiększyć swoja masę mięśniową i prawić, że treningi staną się bardziej wydajne.
Odżywki dzielimy na trzy rodzaje – białkowe, węglowodanowe oraz mieszane. Każda z nich zalecana jest do nieco innego rodzaju treningu, każda jest również spożywana w nieco innych porach: przed lub po treningu, wieczorem lub rano. Istotne jest dobranie odpowiedniej odżywki, aby mogła ona spełniać jak najlepiej swoją rolę budulca mięśni.
Odżywki białkowe dostępne są w sklepach sportowych, również siłowniach – ich głównym zadaniem jest regeneracja mięśni, budowanie silnego szkieletu mięśniowego, także trwałe zwiększanie wydajności mięśni podczas wysiłku oraz zwiększanie ich czasu pracy. Odżywki białkowe zawierają zazwyczaj kazeinę, która jest jednym z najwolniej wchłanianych protein – warto spożywać je tuż po treningach oraz na noc. W preparatach tego rodzaju znajdziemy również witaminy oraz sole mineralne.