Loading...

piątek, 12 lipca, 2024

Białko dla sportowca

O tym, jak ważne w codziennej diecie jest białko, świadczy fakt, że jest to najważniejszy budulec ludzkiego ciała. Bez białka niemożliwy jest rozwój komórek, mięśni, kości, wytwarzanie enzymów. Jak więc łatwo się domyślić, odpowiedni poziom białka w diecie jest szczególnie ważny, gdy człowiek rośnie i się rozwija. Dużych podaży białka potrzebują małe dzieci, nastolatki i kobiety w ciąży. Białko jest bardzo ważnym elementem diety wszystkich sportowców, szczególnie jeśli zależy im na rozbudowywaniu muskulatury.
Dieta sportowców i kulturystów musi więc być bogata w produkty stanowiące źródło pełnowartościowego białka. Najlepsze białko znajduje się w mięsie, drobiu, rybach, mleku i jego przetworach. Określane jest mianem pełnowartościowego, gdyż zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Białko pochodzące z roślin – za wyjątkiem soi – nie zawiera wszystkich aminokwasów i tym samym jest niepełnowartościowe.
Dieta kulturysty opiera się więc na chudym drobiu, rybach, czy mięsie, sportowcy muszą bowiem uważać na zawartość tłuszczu i kalorii w swoim jadłospisie.